Instalacja lpg wciąż się opłaca

Pomimo napływających informacji na temat podwyżki ceny gazu spowodowanego większym cłem, montaż instalacji gazowej wciąż cie opłaca. Nawet przy najbardziej pesymistycznym scenariuszu, kiedy to gaz zdrożej o 30 gr. na litrze to wciąż będzie on tańszy od coraz to droższej benzyny.

Jeśli chodzi o poziom podwyżki ceny, to musimy poczekać na ruch ze strony rosyjskich producentów gazu lpg, gdyż to na nich spoczywa obowiązek opłaty cła wywozowego. Wtedy przekonamy się jaka finalną cenę ustalili za tonę gazu.

Gdy wkalkulowana zostanie nowa stawka w cenę paliwa w całości przez rosyjskich producentów, to gaz może podrożeć o 30-35 groszy na litrze. jednak, gdy koszty te zostaną podzielone pomiędzy importera a eksportera to gaz podrożeje o jakieś 15-20 groszy.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak podział tych kosztów pomiędzy obie strony transakcji. Rynek lpg jest wciąż bardzo odporny na zmiany w Polsce. Od sierpnia tego roku cena gazu utrzymuje się średnio na poziomie 2,72 zł. Mimo tego, że tona gazu podrożała w hurtowniach z 3260 zł do 3700 zł, a więc bardzo mocno.

Zakładając podwyżkę o 15 groszy, napełnienie 60-litrowego toroidalnego zbiornika lpg podrożeje o 9 zł. Przy średnim zużyciu gazu na poziomie 15 litrów na sto kilometrów oznacza stratę 22,5 zł na 1000 km. Gdyby gaz podrożał o 35 groszy, za taki sam bak zapłacimy o 21 zł więcej. Na tysiącu kilometrów strata wyniesie aż 52,5 zł.