Kupujemy auto – z LPG czy bez ?

Czy warto jeździć na gazie LPG ? Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście tak, co potwierdza po prostu duża oszczędność. Szczególnie zauważalne jest to przy silnikach o dużej pojemności. A odpowiednio dobrana instalacja gazowa wcale nie musi kojarzyć się ze spadkiem dynamiki jazdy. Obecnie instalacje gazowe są na tyle popularne, że bez problemu możemy kupić auto naszych marzeń już z zamontowanym systemem LPG.

I na tym etapie zakupowym rodzi się pytanie czy kupić auto z instalacją gazowa czy też lepiej bez i samodzielnie wybrać instalację i zaprowadzić samochód na montaż. Przede wszystkim, kupując auto z instalacja gazowa to będzie ona relatywnie tańsza niż nowa, zamontowana już po zakupie auta. Należy pamiętać, że obecnie istnieje wiele typów instalacji LPG, które odpowiednio dostosowane są do naszych potrzeb i stylu jazdy. Dla mało wymagających użytkowników, instalacje te będą też oczywiście tańsze.

Jednak jeśli kupujemy właśnie to auto naszych marzeń powinniśmy wybrać opcje bez instalacji LPG. Powodów jest kilka i są tak naprawdę bardzo proste. Po pierwsze z roku na rok na rynku ukazują się coraz lepsze instalacje gazowe, miedzy innymi firmy BRC. Pozwala to na uzyskiwanie coraz lepszych osiągów silnika przy coraz większych oszczędnościach. To jest jedna z przyczyn. Instalacja gazowa zamontowana przez poprzedniego użytkownika może zostać wykonana niedbale, a komponenty mogą być słabej jakości. Układ systemu LPG to układ paliwowy, bezpośrednio pracujący z silnikiem. Dlatego na takich elementach w samochodzie nie powinniśmy oszczędzać. W przypadku, gdy poprzedni użytkownik samochodu dość długo jeździł na nieprawidłowo wykonanej instalacji gazowej możemy mieć w przyszłości problemy z pracą silnika.

Jeśli oczywiście kupujemy auto używane z pewnego źródła, zaznajomiliśmy się z charakterystyką danego modelu instalacji gazowej i mamy pewność, że zaspokoi ona nasze potrzeby to nie ma się nad czym zastanawiać. Pamiętajmy jednak o regularnych przeglądach i wymianie filtra gazu – czy to w nowej czy już używanej instalacji gazowej.