Zdrowy autogaz

Jazda autem zasilanym poprzez instalację autogaz może mieć wiele korzyści. Zaczynamy oczywiście od korzyści finansowych, gdyż zasilanie gazem lpg jest dużo tańsze niż pokonywanie tych samych dystansów na benzynie. Ponadto gaz może być też zdrowszy dla naszego silnika a niżeli benzyna.

Benzyna występuje w stanie ciekłym, przez co wypłukuje olej z tłoków silnika. Gaz natomiast wtryskiwany jest w fazie lotnej. Możemy sobie odpuścić krążący mit na temat tego, że gaz niszczy silnik. Silnik jedynie może nam uszkodzić kiepski mechanik.

Jeśli już o zdrowiu mowa, to warto podjąć kwestę naszego zdrowia – kierowców. Emisja spalin w przypadku nowych, sekwencyjnych instalacji gazowych spełnia najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin. W tej kwestii najgorzej wypada niestety diesel. Spaliny diesla zawierające cząsteczki sadzy nasączone niespalonymi węglowodorami od zawsze były uważane za najbardziej kancerogenny składnik paliw. Olejem napędowym niestety cały czas zasilane są największe silniki pojazdów takich jak autobusy czy tiry. Bezołowiowa benzyna nie jest już tak szkodliwa, lecz emisja spalin także jest wysoka, nieporównywalna ze spalinami autogazu.

Kontynuując wątek zdrowia, autogaz zapewnia nam komfort psychiczny, gdyż po zatankowaniu, przechodząc do kasy nie czujemy nieprzyjemnego ukłucia w sercu (szczególnie jeśli portfel znajduje się w kieszeni na wysokości klatki piersiowej), jak to bywa przy tankowaniu benzyny. Ceny paliw zawsze będą się nieco wahały czy to w dół, czy w górę… jednak cena gazu od wielu, wielu lat jest ponad połowę niższa niż cena benzyny.